Hagijad ja verejäljekoerad

Hagijad ja verejäljekoerad

Eelmine
Järgmine

Hagijaid liigitatakse nii: suured, keskmised ja väikesed hagijad ning verejäljekoerad.

Hagijad

Hagijad on ajavad koerad, kes jälitavad ulukit häälega. Nende koerte ülesanne on ajada kütile uluk ette. Hagijatõuge iseloomustab suur visadus, järjekindlus jälgede harutamisel ja uluki jälitamisel ning kõlav meloodiline hääl. Hagijaid kasutatakse peamiselt jänese-, rebase- ja ilvesejahil.

Eesti hagijas

Foto: Liis Eerits

Eesti rahvustõug.

Eesti Kennelliidu ja Eesti Jahikoerte Tõuühingu vapiloom.

Eesti hagijas on ajukoer, kes jahib jäneseid, rebaseid, ilveseid ja teisi ulukeid lõhna järgi. Hagija ülesanne on leida uluk üles ja ajada teda jälgi mööda, ise helisevalt kilgates. Koera iseloomulik liikumisviis on energiline galopp ja traav. Eesti hagijas on tugeva jahiinstinktiga, ta töötab iseseisvalt, mitte väga kiiresti, kuid järjekindlalt ja visalt.

Välimuselt kolmevärviline, harvem kahevärviline. Jalad ja sabatipp peavad olema valged. Kõik värvid peavad olema võimalikult kirkad.

Eesti hagijas on mõõduka kasvuga, turjakõrgusest pikema kerega proportsionaalne koer. Turjakõrgus isastel 45–52 cm, emastel 3 cm vähem.

Iseloomult on Eesti hagijas tasakaalukas ja sõbralik, võtab kergesti õppust. Teda iseloomustab isepäisus vaheldumisi suure sooviga olla peremehele meele järele.

Eesti hagijas vajab tegusat peremeest, kes tagab talle piisavalt liikumisvõimalust.

 

 


 

Beagle

Beagle on väga vana Inglismaalt pärit tõug. Väidetavalt aretati beagle suurematest rebasekoertest, et kasutada neid jahikoertena eelkõige jalgsi peetaval jänesejahil. Koera ülesanne oli jänes kinni püüda.

Üldmuljelt on beagle jässaka ja kompaktse kehaehitusega. Jätab harmoonilise mulje ega ole kunagi robustne. Minimaalne soovitatav turjakõrgus 33 cm, maksimaalne 40 cm. Karv lühike, tihe ja ilmastikukindel. Värvus kolmevärviline.

Iseloomult on beagle rõõmsameelne koer. Ta on uudishimulik, sõbralik, julge, vastupidav. Valvas, arukas ja tasakaaluka loomuga. Ei ole agressiivne ega arg. Saab hästi läbi laste ja teiste koertega. Ei talu üksindust. Soovitatav on pidada beagle’it koos teise koeraga. Peab saama palju liikuda.

 

 


 

Verejäljekoerad

Verejäljekoerad on spetsiaalselt aretatud haavatud ja surnud ulukite otsinguks.

Kõik juhtkoerad ja rihma otsas töötavad verejäljekoerad pärinevad algupärastest linnukoera-tüüpi jahikoertest. Kõigil seda tüüpi koertel on väga hea haistmismeel ja hästi arenenud tugev tahe ajada ulukite jälgi. Lõhna leidmisest annavad nad märku valju haukumisega. Kõige usaldusväärsemad ja sihikindlamad koerad valiti karja hulgast välja ning neid hakati kasutama rihma otsas, et otsida kadunud ja haavatud jahisaaki.

Hiljem aretati kõige rahulikumatest ja sõnakuulelikumatest koertest rihma otsas töötavad juhtkoerad ehk Liam Hounds (Leithunde, kes ajavad lihtsalt saagi jälgi) ning verekoerad (Schweisshunde ehk nn rikutud Liam Hounds, kes otsivad haavatud jahisaaki).

Baieri verekoer

Baieri verekoer suudab järgneda nii soojale kui ka külmale jäljele.

Baieri verekoer on tasakaalustatud kehaehitusega, kerge, väga liikuv ja lihaseline, keskmise suurusega koer. Turjakõrgus isastel 47–52 cm, emastel 44–48 cm. Baieri verekoera karv on tihe, liibuv, mõõdukalt karm ja kerge läikega. Värvuselt punane, pruun või punakashall nagu hirve talvekarv.

Baieri verekoer on rahulik ja tasakaalukas, väga kiindunud peremehesse ja tema peresse, kuid võõrastega reserveeritud.

Iseloomult enesekindel, kartmatu ja sõnakuulelik, ei ole arg ega agressiivne. Baieri verekoer on tugeva jahiinstinktiga. Vajab kannatlikkust ja kindlat hoolitsemist. Ei sobi omanikule esimeseks koeraks.

 

 


 

Hannoveri verekoer

Hannoveri verekoeri aretatakse rangete reeglite järgi ja neid peetakse ainult suurulukite jahipiirkondades, kus kasutatakse haavatud sõraliste otsimiseks.

Hannoveri verekoer on keskmise suurusega, heade proportsioonidega, tugeva kehaehitusega ja jõuline. Võib töötada väsimatult pikka aega. Kergelt voldiline otsmik ja selged tumedad silmad annavad Hannoveri verekoerale talle omase tõsise näoilme. Karvkate on lühike, läikiv, sile ja tihe. Tõule on tüüpiline karvkatte punane põhivärvus, mis võib varieeruda heledast kollakaspruunist tumeda toonini, mis mõjub peaaegu mustana.

Turjakõrgus isastel 50–55 cm, emastel 48–53 cm. Kaal isastel 30–40 kg, emastel 25–35 kg.

Iseloomult on Hannoveri verekoer intelligentne, kergesti koolitatav.

 

 

 

Eelmine
Järgmine
Minu märkmed

Lisa uus märge