Seisukoerad ehk linnukoerad

Seisukoerad ehk linnukoerad

Eelmine
Järgmine

Seisu- ehk linnukoerad liigitatakse kahte alarühma. Esimesse kuuluvad kontinentaalsed ning teise Briti ja Iiri seisukoerad

Linnukoera ülesanne on leida lõhna järgi üles maapinnal varjunud lind, anda temast jahimehele seisakuga märku ja ajada lind käsu peale lendu. Kõiki linnukoeri on võimalik õpetada tooma ehk aporteerima lastud lind jahimehe kätte nii kuivalt maalt kui ka veest.

Linnukoeri saab õpetada ka leitud ulukist jahimehele teatama. Eelkõige peetakse nendega linnujahti, kuid kontinentaalseid seisukoeri võib õpetada ka jälitama haavatud sõralisi mööda verejälgi. Samuti käiakse nendega edukalt suurulukitele peetaval ajujahil.

Seisukoerad on tugevate jahiinstinktidega, kergesti õpetatavad, heatahtlikud. Sobivad ka perekoeraks, kuid vajavad palju liikumist ja võimalust järgida jahiinstinkte.

Kontinentaalsed linnukoerad

Saksa lühikarvaline linnukoer

Saksa lühikarvalise linnukoera ajalugu algab koertest, keda Vahemeremaades kasutati peaasjalikult võrkudega linnupüügil ja jahil dresseeritud lindudega.

Kui koer leiab linnu, siis annab ta saagist märku seisakuga. Ta otsekui kivistub, hoides üht käppa üleval. Pärast esimeste kaheraudsete jahipüsside valmistamist tekkis vajadus ja nõudlus “lendav jahilind lennult” jahi järele. Koer toob tabatud saagi peremehele.

Saksa lühikarvalise linnukoera jahiomadused säilivad kõrge eani. Ta tunneb end ühtviisi hästi nii maal kui ka vees ja tuleb suurepäraselt toime ka paljude jahiulukite jahil. Ta on hea perekoer, kui saab piisavalt liikuda. Koera on kerge koolitada ja tavaliselt on ta laste vastu sõbralik.

Ta on kauni kujuga harmooniline koer. Tema käitumine on tasakaalukas ja suursugune, mitte närviline ega agressiivne. Karvastik ei vaja eriti hoolt. Turjakõrgus isastel 62–66 cm ja emastel 58–63 cm.

 

 


 

Saksa karmikarvaline linnukoer

Foto: Age Lagenõmm

Mitmekülgne ning ilmastikukindla karvkattega jahikoer. Populaarne tõug paljudes maades, eriti Saksamaal.

Ta on üle keskmise kasvu, tugeva kehaehituse, kindla närvikavaga suursuguse üldmuljega koer. Ilme on tähelepanelik, energiline. Tasakaalukas, ei ole arg ega agressiivne. Saksa karmikarvalisel linnukoeral peavad olema omadused tööks põllul, metsas, vees nii enne kui ka pärast lasku. Tõul on väga tugev kaitserefleks.

Liigutused on sujuvad, jõulised, harmoonilised. Koer on rühika hoiakuga. Iseloomulik on  habe, vuntsid ning karvapuhmad kulmudel ja ninajuurel.

Turjakõrgus isastel 61–68 cm, emastel 57–64 cm.

 

 


 

Briti ja Iiri seisukoerad

Enne, kui jahil hakati kasutama tulirelvi, püüti jahilinde mitut moodi. Koerad õpetati välja linde otsima ja nende juurde liikumatult seisma jääma, kuni saabus kütt ja viskas välja võrgu. Seda tüüpi koeri hakati nimetama setteriteks. Nende nimi tulenebki ingliskeelsest sõnast set, mis tähendab “luureseisakut, tardunud poosi võtma”.

Setterite ülesanne jahil on töötada läbi võimalikult suur maa-ala jahimehe ümber ja anda linnu leidmisest märku seisakuga.

Setterid on energilised, hea huumorimeelega intelligentsed koerad. Nad armastavad peale jooksmise ka väga ujuda, alluvad hästi koolitusele ja on enamiku inimeste vastu ülevoolavalt sõbralikud. Valvuriks neid võtta ei tasu.

Iiri punane setter

Kuigi koer pärineb Iirimaalt, sai ta tuntuks hoopis kuninganna Victoria ajal Inglismaal. Iirimaa olude tarbeks aretatud kiirus ja energia sobisid ideaalselt linnujahiks Inglismaa suurtel ning lagedatel väljadel.

Iiri setter on keskmist kasvu, proportsionaalse tugeva kehaehitusega, kõrge eeskehaga, elegantse välimusega nii seistes kui ka liikudes. Saaklooma otsib kiire galopiga. Linnu ees seisab püsti, ei lama. Suurepärased kasutusomadused ja väga hea vastupidavus. Jõuline, atleetlik, leebe ilmega, innukas, tundeline ja kiinduv.

Luustik ja lihased on hästi arenenud. Liikumisel kõrge peahoid. Värvus meenutab poleeritud punase puu värvi. Koera on vaja kammida ja harjata. Turjakõrgus isastel 58–67 cm, emastel 55–62 cm.

Iiri setterit hinnatakse perekoerana. Ta saab hästi läbi laste ja koduloomadega, erilist poolehoidu tunneb hobuste vastu. Koera energia on piiritu, seetõttu vajab väga palju liikumist. Sobib maakoju, kus on palju vabadust.

 

 


 

Inglise setter

Inglise setter on eriti hasartne, temperamentne ja energiline. Ta on emotsionaalne ja tundlik. Tema haistmismeel, kiire otsing põllul ja seisakuviis linnu ees eristab teda teistest linnukoertest. Eelkõige on ta jahikoer. Jaht ja treeningud jahikatseteks on sellele tõule olulised.

Liikumine on vaba ja graatsiline, kiire ning vastupidav. Pead kannab kõrgel. Karv kergelt laines, ei ole lokkis ega siidine. Värvilt valge põhivärvi ja mustade, oranžpunaste või pruunide täppide ja laikudega;

Turjakõrgus isastel 65–68 cm, emastel 61–65 cm.

 

 

 

Eelmine
Järgmine
Minu märkmed

Lisa uus märge